Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 6.92 x 14 – #K264199
Unit details
83X14 SA UT
SINGLE 3500LBS AXLE
BULLDOG HITCH
LED LIGHTING
TREATED WOOD FLOOR
SPARE TIRE HOLDER
205/75/15 8PLY TIRES
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$2,125Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264199 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2425 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1075 lbs |
| Payload: | 2425 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U1419TL004199 |
| Stock Number: | K264199 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X14 SA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Find Out More!
Recently Viewed
Price:$2,725
Financing from $53 / mo.
Instant • No credit impact