Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 6.92 x 14 – #K264172
Unit details
83X16 TA UT
NB
7KDLJ
SPARE TIRE HOLDER
LED LIGHTING
DOT REFLECTIVE TAPE
205/75/15 8PLY TIRES
TREATED WOOD FLOOR
30″ REAR RAMP
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$2,725Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264172 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1775 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U1623TL004172 |
| Stock Number: | K264172 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X16 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |