Enclosed Trailers / 2026 Cynergy 2 8.5 x 28 BASIC TA3 – #C263403
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Enclosed Trailers
$10,850Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | C263403 |
| Trailer Type: | Enclosed Trailers |
| Color: | SILVER |
| Length x Width: | 28' 336" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 5530 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 4460 lbs |
| Payload: | 5530 lbs |
| Length: | 28' 336" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Tubular |
| Tail: | N/A |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| VIN: | 7NHBE2823TA013403 |
| Stock Number: | C263403 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cynergy 2 |
| Model: | 8.5X28 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Find Out More!
Recently Viewed
Price:$22,025
Financing from $430 / mo.
Instant • No credit impact