Equipment Trailers / 2025 KL Manufacturing 83X24 EQ 2B 14K DDBF 12KDLJ STAND UP RAMPS K253288
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Equipment Trailers
$6,725Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K253288 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3600 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7PA1X2428SL003288 |
| Stock Number: | K253288 |
| Year: | 2025 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X24 EQ 2B 12KDLJ STAND UP RAMPS |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |