Dump Trailers / 2026 7 x 16 – #H264080
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Dump Trailers
$12,300Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | H264080 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8470 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 5530 lbs |
| Payload: | 8470 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 3.33' 40" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Tilt |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 7X8BD1624TS004080 |
| Stock Number: | H264080 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Other |
| Model: | 7X16 DUMP 40" SIDES |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |