Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 76 x 16 TA UT – #K264175
Unit details
2026 K L Manufacturing LLC.
76 x 16 TA UT
3500LB TANDEM AXLES
BLACK
2K JACK
NO BRAKE
30″ RAMP GATE
2″ BULLDOG HITCH
LED LIGHTS
A-FRAME
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$2,725Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264175 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.33' 76" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1800 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.33' 76" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U1629TL004175 |
| Stock Number: | K264175 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 76X16 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |