Dump Trailers / 2026 HILLCREST 7 x 14 14K DUMP – #H263534
Unit details
2026 HILLCREST
7 x 14 14K DUMP
24″ SIDES
12K JACK
2 – 8000# Premium, Cambered Axles with Oil Bath Hubs
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
2-5/16″ Adjustable Coupler
8″ I-Beam, 13LB FRAME
3″ Channel on 12″ Centers CROSS MEMBERS
| 7 Ga FLOOR |
6.5′ Heavy Duty Ramps
Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
Rear Stabilizer Stands
12-Ton 3- Stage Telescopic Cylinder
Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders
Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Dump Trailers
$10,400Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | H263534 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9595 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4405 lbs |
| Payload: | 9595 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | N/A |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7X8BD1428TS003534 |
| Stock Number: | H263534 |
| Year: | 2026 |
| Make: | HILLCREST |
| Model: | 7X14 14K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Find Out More!
Recently Viewed
Price:$7,325
Financing from $143 / mo.
Instant • No credit impact