10810 W Kellogg Dr.
Wichita, Kansas 67209

(316) 364-3467
sales@1stoptrailersales.com
| VIN: | 7X8BD1428TS003534 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | other |
| Model: | 7X14 14K |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4405 |
| Payload: | 9595 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | BLACK |
| Location: | 7720 |
| Stock #: | H263534 |
2026 HILLCREST
7 x 14 14K DUMP
24" SIDES
12K JACK
2 - 8000# Premium, Cambered Axles with Oil Bath Hubs
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
2-5/16" Adjustable Coupler
8" I-Beam, 13LB FRAME
3" Channel on 12" Centers CROSS MEMBERS
| 7 Ga FLOOR |
6.5' Heavy Duty Ramps
Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
Rear Stabilizer Stands
12-Ton 3- Stage Telescopic Cylinder
Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders
Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed