Equipment Trailers / 2026 K L Manufacturing LLC. 83 x 18 14K EQ – #K263677
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Equipment Trailers
$5,900Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K263677 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 2700 lbs |
| Payload: | 11300 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7PA1X1820TL003677 |
| Stock Number: | K263677 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X18 14K EQ |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |