Car Haulers / 2026 K L Manufacturing LLC. 83 x 18 CH 7K – #K263969
Unit details
2026 K L Manufacturing LLC.
83 x 18 CH 7K
3500LB TANDEM AXLES
7K DROP LEG JACK
2″ BULLDOG HITCH
SLIDE IN RAMPS
WOOD FLOOR
1 BRAKE
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Car Haulers
$3,350
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Price: | $3,350 |
| Stock Number: | K263969 |
| Trailer Type: | Car Haulers |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1800 lbs |
| Payload: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7PA1A1820TL003969 |
| Stock Number: | K263969 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X18 CH 7K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |