Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 83 x 20 TA UT- #K263903
Unit details
2026 K L Manufacturing LLC.
83 x 20 TA UT
3500LB TANDEM AXLES
WRAPPED TONGUE
7K DROP LEG JACK
1 BRAKE
4′ RAMP GATE
2″ BULLDOG HITCH
NO DOVE TAIL
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$3,225
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Price: | $3,225 |
| Stock Number: | K263903 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2200 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | N/A |
| Ramp: | 4' Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U2022TL003903 |
| Stock Number: | K263903 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X20 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |