10810 W Kellogg Dr.
Wichita, Kansas 67209

(316) 364-3467
sales@1stoptrailersales.com
| VIN: | 7X8BD1621TA003825 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | other |
| Model: | 7X16 14K DUMP |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 5530 |
| Payload: | 8470 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | BLACK |
| Location: | 7720 |
| Stock #: | H263825 |
2026 HILLCREST
7 x 16 14K DUMP
12K JACK
40" SIDES
2 - 8000# Premium, Cambered Axles with Oil Bath Hubs
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
2-5/16" Adjustable Coupler
8" I-Beam, 13LB FRAME
3" Channel on 12" Centers CROSS MEMBERS
| 7 Ga FLOOR |
6.5' Heavy Duty Ramps
Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
Rear Stabilizer Stands
12-Ton 3- Stage Telescopic Cylinder
Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders
Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed