Dump Trailers / 2026 HILLCREST 7 x 16 14K DUMP – #H263602
Unit details
2026 HILLCREST
7 x 16 14K DUMP
2 – 7000# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
Rear Stabilizer Stands
Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
2-5/16″ Adjustable Coupler
12,000# Top Wind,Drop Leg, Set-Back Jack
| 12-Ton 3- Stage Telescopic Cylinder |
Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders
| 8″ I-Beam, 13LB |
| Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| 6.5′ Heavy Duty Ramps |
24″ SIDES
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Dump Trailers
$11,125Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | H263602 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9320 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4680 lbs |
| Payload: | 9320 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | N/A |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7X8BD1623TS003602 |
| Stock Number: | H263602 |
| Year: | 2026 |
| Make: | HILLCREST |
| Model: | 7X16 14K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |