Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 83 x 14 TA UT- #K264166
Unit details
2026 K L Manufacturing LLC.
83 x 14 TA UT
BLACK
3500LB TANDEM AXLES
1 BRAKE
2K FLIP JACK
2″ BULLDOG HITCH
30″ RAMP GATE
LED LIGHTS
A-FRAME
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$2,875Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264166 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1775 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U1424TL004166 |
| Stock Number: | K264166 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X14 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |