Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 6.92 x 16 – #K264093
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Wichita, KS!
Unit details
83X16 TA UT
TANDEM 3500 LBS AXLES
LED LIGHTING
SPARE TIRE HOLDER
DOT REFLECTIVE TAPE
BULLDOG HITCH
2″ COUPLER
TREATED WOOD FLOOR
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$3,000Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264093 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5180 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1820 lbs |
| Payload: | 5180 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U1627TL004093 |
| Stock Number: | K264093 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X16 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Find Out More!
Recently Viewed
Price:$1,975
Financing from $39 / mo.
Instant • No credit impact