Utility Trailer / 2026 K L Manufacturing LLC. 83 x 14 TA UT RND TOP- #K264124
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Utility Trailer
$3,175Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | K264124 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1775 lbs |
| Payload: | 5225 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 7PA1U142XTL004124 |
| Stock Number: | K264124 |
| Year: | 2026 |
| Make: | K L Manufacturing LLC. |
| Model: | 83X14 TA UT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Find Out More!
Recently Viewed
Price:$2,150
Financing from $42 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $2,150 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$2,900
Financing from $57 / mo.
Instant • No credit impact