Equipment Trailers / 2026 HILLCREST 83 x 24 14K PARTIAL TILT- #H263810
Unit details
2026 HILLCREST
83 x 24 14K (16+8)PARTIAL TILT
12K JACK
7000LB AXLES
2 5/16 ADJUSTABLE COUPLER
6″ Factory Channel FRAME
3″ Factory Channel
2″ Treated Pine
Hydraulic Dampening with Valve Control
| (4) 5/8″ D-Rings |
1Stop Trailer Sales Wichita, KS
Equipment Trailers
$7,575Price
Quick Specs
| Location: | Wichita, KS |
| Stock Number: | H263810 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Tilt |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 7X8BT2425TS003810 |
| Stock Number: | H263810 |
| Year: | 2026 |
| Make: | HILLCREST |
| Model: | 83X24 TILT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |